A ku ku alebo o novej kultúrnej politike v Poľsku

Strana PiS prevzala moc a profesor Glinski zabral Ministerstvo kultúry a národného dedičstva. Začal sa nábor do pisáckej vízie a koncepcie kultúry, boj o vládu nad dušami Poliakov cez novú mediálnu politiku a novú kultúrnu politiku. Ideologickou prioritou PiSu je obnoviť poľskú pospolitosť na základe vlasteneckých, národných a katolíckych hodnôt.
Dosť bolo prehnitého liberalizmu, ľavičiarstva, dženderu a pornografie v divadlách, kinách, operných domoch, koncertných sálach, a tiež v knihách a časopisoch dotovaných Ministerstvom kultúry. Pisovsko-kukizovská väčšina v týchto dňoch podniká v parlamente útok na Ústavný súd.
Podobným spôsobom, pod rúškom noci, v atmosfére výnimočného stavu, čoskoro prevezme verejnoprávne médiá a národné kultúrne inštitúcie. Politika OP bola chybná, pokrytecká a škodlivá a pre poľskú kultúru všeobecne málo prínosná. Kultúrna politika pisovsko-kukizovskej koalície však bude pre poľskú kultúru katastrofa.

Zmeny sú neodvratné a dochádza k nim aj v Inštitúte knihy. Súčasné vedenie bude prepustené. Nová ekipa požaduje zmeny v redakciách dotovaných časopisov. Šéfredaktori dostali ultimátum. Napríklad Tvorba má odteraz byť vlasteneckou Tvorbou, Svetová literatúra vlasteneckou Svetovou literatúrou, Dialóg vlasteneckým Dialógom, Divadlo vlasteneckým Divadlom, Nové knihy vlasteneckými Novými knihami a Odra vlasteneckou Odrou. Šéfredaktori, z ktorých je väčšina už v dôchodkovom veku, odišli na vlastnú žiadosť pre dobro poľskej kultúry, podobne ako šéf ústredného protikorupčného úradu CBA. Na znak protestu potom odišli aj ďalší dovtedajší redaktori. Nič to. Čo je Poľsku málo vlasteneckých redaktorov? Zoznam časopisov pod záštitou Ministerstva kultúry sa prepracuje na iný, viac vlastenecký. Možno na ňom budú tituly ako Do Reči, Politická teológia a Arkána. Možno, že niektoré časopisy zo starého zoznamu prežijú, lebo ich financovanie prevezme niektorá z osvietenejších samospráv. Hoci nie je tam žiadny nahovárať, že táto situácia sa bude zvyšovať poplatky za tlač v ich autorov. Nepotrvá to však dlho, pretože PiS urýchli voľby do miestnych zastupiteľstiev, ktoré vyhrá. Z tejto krajiny bude treba ujsť ako z horiacej Tróje. To však nemusí vyť také ľahké, pretože vďaka protisolidárnej, protieurópskej, katolícko-sociál-národnej politike PiSu zostane Poľsko vylúčené zo Schengenu, takže na hranici nás zastavia a vrátia späť. Letecké spojenia budú aj tak zrušené kvôli hrozbe terorizmu.

Potom nám zostane už iba utiecť do lesa, pretože aj internet bude zablokovaný. Po ceste aj tak stratíme nabíjačku. Autá necháme na kraji cesty. A vydáme sa cez pole smerom k lesu. A čo v lese? Bude to hustý les. S malinčím a vlčími ozvenami. Bude to divočina a všetko si budeme musieť dôkladne rozlúsknuť. A možno aj vytĺcť. Je možné, že tam budeme skutočne slobodní a konečne doma? Budeme si kukať ako kukučky, pohukovať ako sovy a zavýjať na mesiac ako vlci. Nepremárnime ani chvíľku . A ku ku a ku ku.
Spoza stromov budeme strieľať z lieskových lukov. Náš životný štýl bude konečne zdravý, žiadna televízia, internet, tablety a dotované časopisy. Budeme piť vodu z potoka a spať v nore z machu a papradia, zahrabaní až po krk v listoch z minulej jesene. Budeme mimo dosahu Ministerstva kultúry … Ale dá sa tešiť tak skoro a tak naivne? Ó, pozrimeže, medzi stromami sa v tme niečo zablyslo. To už bežia do lesa psy ministra životného prostredia…

Zbigniew Machej