Čo nás zaujalo?

Ešte (stále) Hnusoba Mučí Kultúru

 

Kým v írskom Galway v uplynulom roku pandémia zhatila mnohé projekty EHMK, jeho hlavná koordinátorka ku koncu obdobia nominácie hlavu nevešia. Odvoláva sa na impulz, ktorý projekt vyvolal, teší sa na jeho kontinuitu a ďalší rast. Na Slovensku naopak, projekt EHMK 2026 dostáva reálne kontúry. Poznáme finálové trio, ktoré po pilotnom projekte na východe Slovenska v roku 2013 zamierilo na opačnú stranu – vítame v užšom výbere Nitru, Trenčín a Žilinu. My len dúfame, že po ročnom kultúrnom fiasku v oblasti podpory kultúry bude EHMK 2026 vládnou prioritou a neskončí ako vládou schválený rok 2020, ktorý (ne)bol Rokom slovenského divadla. Projekty sú ambiciózne, a či už budú Rozvíjať zvedavosť / Cultivating Curiosity, pôjdu von Oknom príležitostí, alebo budúBodom zlomu, sa dozvieme v decembri. Sledujte s nami.

Kto nepôjde na Oscara?

 

V čase počiatočných príprav tohto vydania Kultúrneho kyslíka v nás driemala pomyselná myšlienka na slovenského, prípadne československého filmového Oscara (pozn. SR v koprodukcii s ČR), keďže v širšom výbere cudzojazyčných hraných filmov sme mali dvoch kandidátov – Správa režiséra Petra Bebjaka a bratsky česká nominácia Šarlatán Agnieszky Holland. V čase editovania tohto vydania však už vieme, že tento rok sa do mesta anjelov necestuje. Hoci naše filmy neocenila najvyšším ocenením filmová akadémia, rozhodne stoja za pozretie. Dostať sa do výberu na konkurenčnom poli celého sveta je predsa len prestíž, tak sa pohodlne usaďte a užívajte si kvalitnú kinematografiu.

 

Na prečítanie v pandemických nudných dňoch

 

 Ešte v 90.rokoch vyšlo niekoľko zaujímavých kníh amerických historikov, ktorým nedala spávať tragická i ironická história strednej Európy. Profesor Larry Wolff z New Your University sa zamiloval do Habsburgov, najmä do nášho Ferenc Jóžku. Napísal objemnú knihu o Haliči,(Galícii) a 600 stranovú bichlu o tom, prečo nás západniari považujú za barbarov. Kniha sa volá Inventing Eastern Europe, The Map of Civilization on the Map of Enlightenment. (v 2020 vyšiel poľský preklad).  Popisuje a cituje velikánov 18.storočia, počínajúc Voltairom a končiac Encyklopedistami, ktorý doteraz požívali úctu v našich kruhoch, ale odkrýva pred našimi užasnutými zrakmi vymysleniny a vedecké opisovačky o nás, stredoeurópanoch, ktorý sme pre nich vyzerali ako potomkovia Skýtov (pre nevzdelancov už Herodot považoval Skýtov za ukrutných barbarov), nevzdelaných divochov, skrátka za priestor pre kultúrnu, neskoršie hospodársku a nakoniec vojenskú okupáciu (Napoleon 1812)Oni sa pričinili o rozšírenie predsudkov a mýtov o nás, hoci Voltaire bol najďalej v Berlíne.  Ale pokojne opisoval staré cestopisy a trochu si aj povymýšľal. Nepreháňame to s tými hodnoteniami opísaných diplomoviek?

 

Fejsbúk sa priam prehýba od rôznorodých umeleckých aktivít, počínajúc od Konvergencií, cez výstavy a výtvarnícke aktivity – napr. Sphéru v Žiline, streamovaním aj ne-stramovateľných vystúpení a končiac odstránením nepotrebných billboardov v Bratislave. Vyberať sa dá. Fb a iné platformy sú, samozrejme, plné aj ne-kultúrnych a nekultúrnych prejavov, ale tie môžeme zablokovať alebo nahlásiť. Nemusíme sa na ne dívať a konzumovať ich. Dokonca sa nad nimi nemusíme ani povinne rozčuľovať. A a tom je zásadný rozdiel medzi totalitným režimom a jeho povinne sledovanými činmi a pravidlami a atmosférou v spoločnosti, ktorá je slobodná. Stačí, aby sme si ten rozdiel uvedomili.

 

Mimochodom,

všimli ste si nástup žien, speváčok vo svetovej pop-music? Okrem von der Leyen na čele Európskej komisie, Christine Lagarde na čele Svetovej banky, fínskej premiérky Sanny Marin a našej prezidentky si už aj v pope muži neškrtnú? Ženy si odniesli všetky hlavné ceny Grammy. Kde sa podeli muži so svojimi sonórnymi hlasmi, aby nahradili Sinatru, Crosbyho alebo Deana Martina? Presunuli sa všetci do IT?

 

Kritika v malom

 

Kde, prosím vás, beriete na to čas?

 

Všetci ste na NETFLIX. Voľakedy som vedela, že financovali a produkovali Hořící keř, ale dnes je to obrovské množstvo seriálov, nestačím sledovať ani názvy, nie to ešte o čom to je. V mojej bubline sa pravidelne objavuje nevyspatý/á, ktorá zdeľuje, že si pozrel/a 12 dielov naraz niečoho, čo bolo odporúčané. Môžete vysvetliť, ako si viete vyšetriť toľko hodín na seriál, o ktorom nakoniec napíšete, že nestojí za to? Potrebujem to vedieť, aby som mohla držať s vami krok. A ešte, kedy potom čítate knihy?  Kˇuž, ja by som si rada pozrela Full Moon Fleures – servis VOD, ktorý púšťa samé béčkové filmy, väčšinou zlé a nepodarené. A má milióny záujemcov. Pandémia?

 Pavol Danišovič