Editoriál

V roku 2017 sme Vám podarovali špeciálny výtlačok Kultúrneho kyslíka, ktorý sa vás snažil presvedčiť, že architektúra, architekti a výsledky ich práce nie sú len technické riešenia, matematické výpočty a stavbárske limity, ale že architektúra je súčasťou umenia, neoddeliteľná súčasť našej kultúry. Nevieme, či sa nám to podarilo, ale zrejme sa to architektom zapáčilo a tak sme sa rozhodli vydať ďalšie špeciálne číslo Kultúrneho kyslíka a tešíme sa , že si ho prečítate.

Slovensko láka turistov na ruiny starých hradov a architektonické riešenia stredovekých miest. Nastáva čas, aby sme si položili otázku, na aké architektonické riešenia budú lákať turistov a záujemcov o kultúrnu turistiku generácie našich detí a vnúčat. Alebo si myslíme, že sa prídu pozrieť len na to, akým spôsobom boli vykonané spoje na železnom moste? Alebo koľko nových bytov sme postavili bez ohľadu na krajinu okolo, na kultúrnu tradíciu (ak vôbec niečo také budeme uznávať), alebo len na nedokončené architektonické projekty? Budeme sa pýšiť stavbou Slovenského rozhlasu, Einsteinovej ulice, Mosta SNP a zároveň budeme dodávať: „Ale viete, ten projekt bol naozaj veľmi dobrý, len sme ho nedotiahli do konca, malo to vlastne vyzerať všetko úplne inak.“

Architektúra je nedieľnou súčasťou kultúry a umenia a my v IKP dnes k tomu pridávame aj urbanistiku. Inak budeme chodiť okolo Kamenného námestia v Bratislave a hádať sa, čo malo byť prvé? Urbanistický návrh celkového riešenia námestia, alebo egoistický architektonický projekt, ktorý opäť nebol dokončený. Nechceli by sme sa dožiť toho, že dnešná architektúra na Slovensku bude mať dodatok „všetko malo vyzerať inak“.

Magdaléna Vášáryová