Monitoring IKP

Budú sa meniť pomníky a riaditelia kultúrnych inštitúcií?

Tamtamy z Ministerstva kultúry SR ohlasujú veľké personálne zmeny v lete. Pani ministerka, alebo kto to tu teraz vlastne riadi kultúru, sa zrejme rozhodla pre ručné riadenie. Čo to znamená? Nič nové, veď sme si takých ministrov doteraz celkom užili a sme zvyknutí. Tu sa niekto pohladká a dostane pridané, tu niekto uvidí zdvihnutý prst a menej dotácie. Poliaci tomu hovoria veľmi trefne – “sobiepanstwo” – panstvo pre mňa, preložila by som. Cieľom je podporiť tú “jedinú našu” slušnú literatúru a umenie zvlášť. Skrátka, všetci do krojov, čupagy do ruky a ta ho preskakovať vatry. To je predsa tá naša kultúra. A kto nepôjde s nami … nič nedostane, nech sa nečuduje. Ale veď toto tu už, preboha bolo, nie?

 

 

Opera SND hľadá mladé talenty, ktoré (si) bude vzdelávať

V jubilejnej 100. sezóne sa rozhodla Opera SND znovu otvoriť svoje Operné štúdio. Jeho vedúci, Marek Mokoš, hovorí o “vytvorení platformy pre mladých začínajúcich umelcov”. Pre plánovaných osem účastníkov či účastníčok prvej sezóny vytvorili koncept tvorivej opernej divadelnej dielne, ktorý sa zameriava nielen na ich spevácko-interpretačné schopnosti, ale myslí aj na javiskový pohyb či prácu s režisérom a dirigentom. (Hurá!) Na nás, nespevákov, čaká po ich prvej sezóne uvedenie opier Zuzanka Hraškovie a Dido a Aeneas, no i zvedavosť, čo slovenskej kultúrnej scéne prinesie nádejná mladá operná krv.

 

 

Koho a čo v tomto roku zatienil Štefánik?

Rok 2019 je pre Ministerstvo kultúry len rokom M. R. Štefánika. Zatiaľ hľadajú dôkaz o tom, ako veľmi sa angažoval v kultúre. A zatiaľ:

Vo februári sme si mohli spomenúť na slovenského Shakespeara – Pavla Országha Hviezdoslava, ktorý sa narodil pred 170 rokmi vo Vyšnom Kubíne.

V apríli sme si pripomenuli, teda aspoň niektorí z nás, 75. výročie úmrtia Mikuláša Moyzesa. Pred prvou svetovou vojnou patril k najuznávanejším skladateľom katolíckej duchovnej hudby v Uhorsku.

150. výročie oslávila Živena, najstaršia ženská organizácia na Slovensku

Okrem nej oslavuje 70. výročie založenia Vysoká škola múzických umení v Bratislave.

25. apríla uplynulo 100 rokov od založenia Bauhaus, školy pre výtvarné umenie, architektúru a umelecké remeslo.

28. júna uplynie 100 rokov od podpísania Versaillskej mierovej zmluvy.

To len na osvieženie pamäti.