Slovníček

Overkill

Čo je to v angličtine „ to kill”, to vie už snáď každý – zabiť, jednoduchší preklad ani neexistuje. Ale zabiť „over”, teda nad, alebo cez, či dokonca navyše, nedáva v slovenčine zmysel. Ak raz zabijete, tak je živý predmet mŕtvy a jeho stav je konečný. A predsa vzniklo toto slovo, ktoré znamená, že ste niečo prestrelili, niečo prehnali a to veľmi. Predtým sme si ne „overkill” nápisy alebo bulvárne články prestrelené len preto, lebo sa na tom dá fajne zarobiť, zvykli. Ale dnes sme sa už posunuli ďalej a s „overkill” výrokmi a hodnoteniami sa stretávame dnes a denne. V televíznych správach, na tlačovkách politikov i v parlamentných vystúpeniach poslankýň a poslancov. Už nejde o dobré meno, ale o „shocking”, aby si nás vôbec niekto všimol. A tak ideme nadzabíjať, cezzabíjať, navyšezabíjať a necítime sa byť ani na chvíľu vinný z vraždy. Zvláštny experiment s tak mrazivým slovom.

“Clickbaitsové” titulky

Náš bývalý prezident Havel rád prízvukoval jedno z hesiel Biblie, že pravda nakoniec zvíťazí nad klamstvom spolu s láskou. Ale od zosumarizovania textov Biblie už uplynul akýsi čas a my sa máme možnosť zoznámiť s titulkami v novinách, ale najmä v internete a na sociálnych sieťach, ktoré jasne víťazia nad pravdou a v konečnom dôsledku aj nad láskou. Vznikne určite aj nové povolanie, už nielen youtuber, ale aj tvorca „clickbaits”. Možno dostane od Ministerstva kultúry aj povolenie cítiť sa umelcom. Veď víťaziť nad pravdou, aj keď ju už má každý, ale aj nad láskou, to už je nové moderné umenie.

Let’s go Ghostbusting

Keď sa pozriete do slovníka, ale skôr väčšieho, nájdete Ghost  a pochopíte, že je to niečo, čo neexistuje reálne, ale existuje v našej fantázii. teda do časov virtuálneho sveta v našich počítačoch. oslovíte niekoho na sieti, on diskutuje s vami, háda sa, vy argumentujete na dve husto popísané strany v PC, a zrazu je ten druhý fuč. Jednoducho sa vypne a zmizne, navždy. Ako ten ghost, teda duch z rozprávky. Môžete mávnuť rukou a sám/a sa stať duchom, aby ste vydesili zase druhých ľudí a rozšírili Ghostbusting. Môžete si ale aj objednať jedlo v reštaurácii a než vám ho donesú, zmiznúť. Alebo niečo sväto sväte sľúbiť a už sa nikdy neozvať a neospravedlniť. To nie je u nás nič nové, však? A možno je to len dočasná hra, ktorá nás časom prestane baviť.