HALUZ

Ani počas koronakrízy sa našťastie nezabúda na najpálčivejšie otázky dneška, vyvolávajúce búrlivé diskusie, legislatívne procesy, petície. Všetko ostatné je poriešené, a tak sa diškurz môže uberať smerom k právam žien, vzťahov medzi netradičnými ľuďmi a v kultúrnom sektore k Národnému cintorínu. Tomu jedine nášmu Národnému cintorínu. Tomu jedinému, aby bolo jasné. Veď plurál “Národné cintoríny” je neuveriteľne poburujúci, škandalózne diverzný, doslova protislovenský. Národné pamiatky, národné hrady, národné dejiny, národné jedlá, to všetko znesieme v množnom čísle, ale „Národný cmiter” môže byť len jeden. A basta, teremtete. aby sme sa vyjadrili po slovensky.

Ako by prišli k tomu národní dejatelia, buditelia, živeniarky, spisovatelia, tí dodnes vydávaní ako aj tí už dávno zabudnutí, ktorí si tam poležkávajú a pospinkávajú,aby akýsi odkundes z Národného parlamentu len tak, mirnix-dirnix, rozhodol, že Julo Satinský bude (chcelo by sa napísať ležať, ale to je dnes už archaizmus) mať Národný pomník v Bratislave neďaleko jeho Dunajskej ulice, na ktorej prežil celý život. Čo je jemu do národnej pamäti? Veď sa celý život tej našej zaklamanej pamäti vysmieval, čák? Nech sa len bratislavčania unúvajú do Martina, ak by chceli mať urnu v „Národnom”. Koruna im z hlavy nespadne. Veď sa už do Martina pchajú aj iní „Národní” hrdinovia, takí súčasní, zlodejskí. (My vo Via Cultura nepoužívame eufemizmy ako korupcia, my radšej to našské – zlodejina) Nemajú súčasné celebrity po masami oplakávanej smrti tiež právo, aby im občania a občianky zapálili sviečočky na Národnom hrobe?

Pozrite sa, veď keď bude len jeden taký Národný cintorín, tak sa toľkí budú  biť o to, aby tam boli zvečnení. A čo s tým ide? Nuž to naše, slovenské podplácanie, prosíkanie sa, urážanie sa, vyhadzovanie z hrobov, uctievanie nepravých hrdinov, vymazovanie niektorých mien – to je naša dlhotrvajúca Národná tradícia. A tú si nikým nedáme vziať. Ani tomu Maďarovi Satinskému, ktorý sa z nás, pravých Slovákov, len vysmieval. Nech si tam leží v nenárodnej, kozmopolitnej, liberálnej Bratislave. Nám, ctiteľom cintorínov, je to jedno.