Monitoring

Nový predseda Matice slovenskej

Naša rodná Matica určite potrebuje novú krv, nové myšlienky a nové projekty. Preto nás mimoriadne zaujíma jej novozvolený predseda. JUDr. Marián Gešper vyrastal s bývalým predsedom Mariánom Tkáčom v tom istom valale za Vranovom nad Topľou. Pôsobil ako predseda Mladej Matice a neskôr ako člen predsedníctva starej Matice. Zároveň je aj právnikom Matice, za čo mal mesačnú odmenu. A pretože je veľmi energický, je aj mestským poslancom strany Smer. Ako právnik na čele chce riešiť najmä kadejaké matičné aktivity a nie nudné vedecké činnosti.

 

Dobrovoľný odchod Mareka Maďariča z budovy Tatrabanky

Nie sme prekvapení. Po tom, ako Marek Maďarič, ideologicko-marketingový šéf SMER-u, stratil precedovu priazeň (lebo mu prehral niekoľko volieb), čakal na vhodný okamih, aby opustil kapitánsky mostík deravej materskej lode a presunul sa medzi radových robotníkov strany do strojovne. Už dlhšiu dobu sme mali podozrenie, že v budove Ministerstva kultúry mal len vedľajší úväzok. Usúdil, celkom správne, že cynická vražda dvoch mladých ľudí vyvolá vlnu oprávneného hnevu verejnosti, a tak si šiel zasurfovať. Jedno programové obdobie eurofondov má už predsa za sebou.

 

Kúpili sme si po dlhšom čase Slovenské národné noviny

A zase to dlho neurobíme. Dozvedeli sme sa z nich totiž, že juh Slovenska už už bude maďarskou autonómiou, že prezident Slovenskej republiky by si zaslúžil vyznamenanie – podľa Matice – od Soroša. Keby mu aspoň vedeli poriadne napísať meno. Propagandistické články sú stále plné nadávaní na „čechoslovakistov, prispievateľov denníka N, menších potentátov, prezidenta ako zneucťovateľa slovenskej štátnosti“. A to všetko za peniaze daňových poplatníkov a vo farbe. Spolu s rozhovorom pre nich najdôležitejším človekom a Slovákom, Vladimírom Mečiarom, ktorý tvrdí, že sme 1600 rokov bojovali o svoju štátnosť. To sme sa zase priučili. Aj sme sa chceli zasmiať, keby to nebolo také smutné. Tomu sa hovorí sprivatizovaná Matica, pán odchádzajúci minister kultúry, M. Maďarič. Aj toto je obraz vášho desaťročného pôsobenia.