Monitoring IKP

IKP pokračuje v monitorovaní kalého aj nekalého diania v kultúre

 

Hľadanie strateného kreditu

Viete, že začal súd s bývalým dlhoročným predsedom Matice slovenskej, Jozefom Markušom? Chcel byť dobrý investor a teraz sa bude zodpovedať za vloženie peňazí štedrých darcov do pofidérneho fondu. Chcel byť dobrý hospodár a ako štatutár Matice prevzal dlh tohto fondu na seba, keď skrachoval. Ešteže sme prešli na euro, tak dvestotisícová strata nevyzerá hrozivo, lebo z miliónového národného pokladu zmizla jedna nula. Ale my v IKP očakávame len tradičné slovenské súdne naťahovačky, péenky, a na záver zahratie do stratena. Výbor pre kultúru a médiá môže na rok 2017 odobriť ďalších 1,5 milióna eur pre Maticu zo štátneho rozpočtu.

 

Hľadanie Berniniho

Minister kultúry SR pokračuje v scenáristicky neveľmi zvládnutej fraške, zvanej “Stratený Bernini”. Kým sa v Gettyho múzeu v LA vytešujú, ako prišli k cennému dielu, pár jedincov na Slovensku sa ticho teší z miliónového zisku z predaja a dediči Ernesta Zmetáka si trieskajú hlavu o písací stôl, pod ktorým chýba do novinového papiera zabalená busta. Pripomíname fakty: 1) minister vývoz busty podpísal a za to vyhodil generálneho riaditeľa sekcie kultúrneho dedičstva Šimuniča z podstavca; 2) busta je desaťtisíc kilometrov ďaleko a trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, podané Maďaričom, po fet akompli, ju nepriblíži ku Slovensku ani o jeden nanometer; 3) ľud však vyžaduje činy, a tak Maďarič napísal aspoň tlačovú správu, že nenesie za nič zodpovednosť; 4) od polície a prokuratúry sa nevyžaduje žiadna iniciatíva, našťastie.

Pamätáte si rečnícku otázku Járu Cimrmana: “Kto spôsobil, že sám náčelník vydával také zvrátené rozkazy?”. Výsledok tejto kauzy predikujeme: imidž Slovákov ako kultúrnych idiotov a bohapustých kšeftárov bude pretrvávať pár desaťročí.

 

Smrtka zase poľovala

Zaha Hadid (1950-2016), ambiciózna Iračanka. Matematička a architektka, ktorá nenávidela hrany. Zamilovala sa do dynamického suprematizmu Kazimira Maleviča, jej explozívna architektonická forma sa možno objaví aj v centre Bratislavy, podľa nami zhliadnutých plánov, navrhla impozantné budovy, ktoré by mali obklopovať Jurkovičovu tepláreň, ďalšiu národnú kultúrnu pamiatku, čakajúcu na svoje znovuzrodenie a nový obsah. Uvidíme, čo z toho bude. Dúfajme, že to neskončí ako Riverpark.

 

Ministrove krátkodobé priority

Toť nedávno minister Maďarič hrdo otváral prvú Kunsthalle v dejinách slovenskej kultúry. A ajhľa – oferoval dve vety, keď mal vysvetliť, prečo rozhodol, že Kunsthalle skončí ako časť Slovenskej národnej galérie. My chápeme dôležitú úlohu SNG ako pomalého osobáku idúceho po koľajniciach bez rizika vykoľajenia a Kunsthalle ako vtáka, voľne lietajúceho v povetrí. Ako tieto dve metafory pôjdu dohromady, netušíme. Pažijom, uvidim. Ešte že máme žilinskú kunsthalle.