Odporúčame našim čitateľom

 

Aj dodatočne si vyhľadať cestu Mareka Adamova z Truc Sphéric v Žiline, tvorcu bájnej Staničky a opravy Béhrensovej synagógy, bicyklom po slovenských cestách – necestách a kultúrnych stánkoch, vedených zapálenými aktivistami v dedine kultúry. Objavíte nový svet a prestanete nariekať nad zánikom kultúry na Slovensku. Zistíte, že kultúra žije a niekde už aj kvitne, lebo…ľudia. Aktívni, zapálení, vzdelaní. Skutočná decentralizácia kultúry. Chvalabohu, radi by sme zvolali, hoci nie Bohu chvála, ale Markovi chvála za objavnú, hoci namáhavú daždivú cestu zo stredu na východ a západ. (Via si dala za cieľ pripraviť pre vás ďalší KK o význame Antény, v ktorej sa tie nezávislé kultúrne centrá kamarátia.)

 

Prihlásiť sa okamžite na fejsbúk – ďalej FB – ktorý sa prehýba pod pozvánkami na kultúrne podujatia, tzv. eventy po našom, výstavy, koncerty, konferencie, kultúrne výlety, ba dokonca už aj divadlá začali hrať. Na nariekanie nad kultúrnou zaostalosťou Slovákov vám nezostane čas. Akurát sa budete sťažovať, že to všetko predsa nemôžete stihnúť. Tak len aby sme to stihli do najbližšieho (jesenného?) zavretia kultúry na zámok. Ak nerozumiete slovu „zavretie”,zatvorenie, tak „lockdown” je vám asi bližší a zrozumiteľnejší. Navrhujeme prehlásiť indickú mutáciu koronavírusu, ktorá nás vraj nepochybne zasiahne a umiestni do karantény, za nepriateľa národa.

 

Sledovať osudy slovenských štátom, teda nami, financovaných inštitúcií. Detektívky našich spisovateľov o mafii sú šuvix. Také Slovenské národné divadlo. Kto ho hrdúsi a kto vydiera, toť otázka. Je už v kóme, alebo ešte prežíva? Kam ho zahrabú, alebo rozpustia v kyseline? A také Múzeum Slovenského národného povstania v architektonicky svetovej budove plnej spomienok, kníh, análov. Prejde pod vrcholne nezaujímavých vojakov, ktorí už nemajú do čoho prehrali? A nie o naše vlastnej vine? Juj, nechce sa im do spovede. Veru nie, ako hovorí slovenský dnes už klasik.

 

Naštudujte si rýchlo, čo to bol ten Bauhaus. Lebo Slovensko sa do nového európskeho Bauhausu zapojilo. A nejde len o architektúru, ako by nasvedčoval názov. Vtedy aj teraz by malo ísť o hnutie, o zmenu. Zmenu zdola kultúrou, alebo ak chcete kultúrnu zmenu, ako napísal P.Garaj v Nku. Malo by nám byť, pod dozorom Európskej komisie a jej predsedníčky, „o kultúrne prežitie”. Ak tomu dobre rozumieme, tak o to, o čom je celé toto naše číslo KK. Čo z kultúrnych hodnôt zachováme a prečo to budeme financovať. Už teda nejdeo nové automobilky, ani digitalizáciu, ale o kultúru – teraz aspoň v Európskej únii. Len nás stále máta koniec pôvodného Bauhausu. Veľmi prekážal národnému socialistovi Schicklgruberovi. (Ak neviete, kto to bol, pozrite rýchlo do slovníka, ale aj Google by to mal vedieť.)

V záujme psychického i fyzického zdravia nesledovať činnosť úradníkov v Ministerstve kultúry Slovenskej republiky