Odporúčania IKP

 

Varovanie

75 rokov od oslobodenia Auschwitzu od Nemcov a ich pomocníkov. V tom aj niektorých Slovákov, na ktorých sme, bohužiaľ, radšej zabudli. A nemali by sme zabudnúť na ich ľahostajnosť k osudu väzňov a ukrutnosť, ktorú po vojne zamkli na sedem západov. Keď si znovu pripomíname Holokaust, zabíjanie detí v Kremničke gardistami, kántrenie demokraticky zmýšľajúcich ľudí, pociťujeme smútok a aj po dvoch generáciách – zodpovednosť. Okrem faktov, ktoré sa stále vynárajú z historickej pamäti, si musíme zvykať na tajomstvo, ktoré sa nedá vysvetliť racionálnym prístupom k činom ľudí, ktorí s radosťou vítali možnosť posielať druhých, tých iných, na smrť, alebo ich priamo zabíjať. V literatúre je tento problém transracionálnych pocitov popisovaný mnohokrát. Zlo vždy ničí dobro a nie je nič ľudskejšie ako utrpenie, ktoré sa môže stať žriedlom múdrosti a počiatkom súcitu.

Tri veľké N nášho dnešného sveta

Tri kultúrne fenomény – Národ, Nacionalizmus, Náboženstvo. Spája ich romantizmus – národ ako romantický konštrukt, nacionalizmus presiaknutý romantizmom, katolicizmus bez kresťanstva, ako o tom často píše a hovorí kňaz Tomáš Halík u našich susedov. Argumentuje, že kresťanstvo dnes stratilo svoju prirodzenú, sociálno-kultúrnu „biosféru“. A objavujúci sa „anateizmus“ je vyzvaním, aby sa náboženstvo zbavilo aj nacionalizmu aj politizácie, teda, preložené do jednoduchej reči, sakralizácie národa a politiky a klerikalizmu.

 

Vzory v kultúrnej politike veľkých miest

Wroclav, poľský,  Vratislav, keď bol český, Breslau, keď bol nemecký

Mesto, ktoré stratilo po II.svetovej vojne obyvateľstvo a všetci dnešní občania sú potomkami imigrantov z východu, najmä z Ľviva – po poľsky Ľvova, po nemecky Lemberga.

Nositeľka nobelovej ceny za literatúru, Oľga Tokarczuk, zakladá Nadáciu mesta Vroclav na podporu kultúry a umenia a rozvoja občianskeho povedomia. Venovala jej na začiatok 350 000 zlotých, asi 90 000 eur z Nobelovej ceny za literatúru. Mesto dodá ročne 200 000 zlotých (50 000 eur), a zároveň darovalo Nadácii vilu Karpowiczow, ktorí ju v dedičstve odkázali mestu a venovali literatúre. V meste už dávnejšie skvele funguje vroclavský Dom literatúry a teraz je odmenený za zásluhy o rozvoj literatúry a čítania víťazstvom svojej aplikácie v Sieti kreatívnych miest UNESCO.

Pre Vroclav je kultúra  základ a nie len nejaký dodatok aktivít mesta – povedal A. Azoulay, GR UNESCO.

Mesto, ktoré vstalo z ruín, občania, ktorí zbožňujú operu, dlhoroční skvelí primátori.

A aj tým popierajú strašnú históriu nacistického väzenia, v ktorom ešte používali gilotínu a kde zotli hlavu vo veku 23 rokov aj Maruške Kudeříkovej, ktorú som hrala vo filme …a pozdravuji vlaštovky Jaromíra Jireša.

 

Výsledok pozorovania IKP

Úroveň rozpráv v našej Národnej rade Slovenskej republiky o Dohovore Rady Európy, ktoré sa venuje násiliu na ženách a deťoch nás doviedla do knižnice a siahnutí po diele kanadskej spisovateľky Margaret Atwood, nositeľky niekoľkých Booker Prize . Už v roku 1985 opublikovala “Príbeh služobníčky”, knihu, ktorú sme aj preložili (Slovart). Takže je prístupná pre všetky a všetkých. Je to vlastne príbeh o totalitarizme, po ktorom dnes tak mnohí vzdychajú. A hoci strávila len niekoľko týždňov v Poľsku v 80tych rokoch minulého storočia, teda v našej časti sveta za železnou oponou, vykreslila dostatočne stav absolútneho úpadku mravov a slobody jednotlivca ako novej formy barbarstva, úroveň mizogýnie v spoločnosti a zbavovanie žien ich základných práv, ktorý sa nám v našom Gileade pripomína. Atwood upozorňuje, že za snami o dedinskom štýle života, kde muž odchádza za prácou a žena je pokorným strojom na rodenie detí, len zakrýva temné fantázie týchto ľudkov o hierarchii pohlaví, ktorá je základom moci a násilia. “Testamenty”, ktoré sú akýmsi pokračovaním, sme nepreložili. Ale keby áno, mohli by si aj “strážcovia čistoty mravov” prečítať o nástupe systému, ktorý je založený na strachu a vzájomnom vydieraní a brutálnej manipulácii  s psychikou tých slabších. A nemusia to byť len muži, aj dobre situované a vzdelané ženy si rady udrú do žien, aby si potvrdili svoje miesto za sklenenou stenou. Kto číta po poľsky, môže začať. Odporúčame