Prezentácia slovenských kultúrnych inštitúcií v Slovakiane a v Europeane – stav október 2016

V našom pravidelnom zábavno-investigatívnom cykle “IKP na stope” prinášame aktuality – čo je nové a čo nové nie je v portáli slovakiana.sk. Všimli sme si isté zaujímavé črty, niektoré sme aj pomenovali. Máme pre vás dva nové výrazy: tieňový kultúrny objekt a dvojičky. Majú spoločnú vlastnosť – obidva sa tvária ako skutočné objekty do počtu, ktorý Slovensko vykázalo ako splnený záväzný ukazovateľ Európskej komisii, ale v skutočnosti sú to len fejky. V IKP nemáme kapacity na odhalenie a spočítanie všetkých dvojičiek a tieňových kultúrnych objektov, našli sme ich však dosť na vyjadrenie hlbokého znepokojenia.

tienovy_kulturny_objekt

Tieňový kultúrny objekt: “Nemáme, nedáme, neukážeme” – ale ak chcete, lajkujte.

dvojicky

Dvojičky: Digitalizácia kvalitne – a pre istotu dvakrát.

IKP pozitívne hodnotí, že obsah Slovakiany je viditeľný pre Google. Stále naivne dúfame, že nedorobená Slovakiana je iba akýsi nástrel a že minister kultúry Maďarič si pripravuje bombastické chŕlenie slovenských sčítacích hárkov občanov od roku 1921 do Europeany pri príležitosti nášho predsedníctva v Rade EÚ, no k ničomu takému nedošlo. Zatiaľ. Zmluva medzi Národným osvetovým centrom (NOC), prevádzkovateľom Slovakiany, a portálom Europeana bola podpísaná pred vyše rokom (5.8.2015). Medzitým sme zažili prezentácie, ako to všetko raz konečne bude, bude a ešte raz bude. Tak schválne, skúste hneď teraz v Europeane nájsť čo i len zmienku o Slovakiane. Nenájdete nič. Našim kultúrnym úradníkom, právnikom aj ajťákom sa doteraz zo Slovakiany do Europeany nepodarilo sprístupniť ani jeden objekt. Slovensko a jeho inštitúcie majú v Europeane zastúpenie len cez už uskutočnené projekty, ktoré poskytli do Europeany obsah ešte pred tým, ako sa minulo 20 miliónov eur na Slovakianu z eurofondov. Mimochodom, tá suma bola aj na integráciu Slovakiany do Europeany. Ako obvykle, peniaze minuté, výsledok žiadny. Slovenské inštitúcie sú dnes do Europeany zapojené buď priamo (napr. SNG, SNM, PÚ SR) alebo cez agregátorov, akým môže byť napríklad projektové konzorcium alebo zastrešujúca inštitúcia, napríklad Európske združenie archívov. Takým agregátorom mala byť aj Slovakiana.

poskytovanie_obsahu

Poskytovanie obsahu do portálu Europeana slovenskými kultúrnymi inštitúciami

Pre prehľad uvádzame zoznam prispievateľov obsahu slovenských inštitúcií do Europeany a počet objektov:

- podľa agregátora

- podľa inštitúcií

Aký je teda náš úhrnný príspevok do spoločnej európskej digitálnej prítomnosti vo svete?

Celkovo je zo Slovenska v Europeane okolo 112 700 objektov – to je vcelku slušných 0,2% z celkového súčtu vyše 53 miliónov objektov celej Európy. Čo sa týka formy, naše inštitúcie do Europeany poskytujú takmer výlučne fotografie a obrázky. Slovenské zvuky či videá tam zatiaľ nehľadajte. Keď zúžime výber na objekty s linkami na samotné digitálne médiá, je ich len 6 354, teda asi 5,6 % celkového slovenského príspevku. Na toľko percent sa dá hodnotiť úroveň plnohodnotnej digitálnej prítomnosti Slovenska v Európe, také percento objektov je ľahko a plynulo dostupné priamo cez Europeanu, aj s náhľadom pri vyhľadávaní. Pri ostatných 94,4 % sa k samotnému dielu nedostanete priamo, ale, ak máte šťastie, cez málo viditeľný odkaz na stránku poskytovateľa, prípadne sa k nemu nedostanete vôbec. Niekde teda nastala dosť nemilá chyba. Slovenské kultúrne dedičstvo v Europeane nie je z pohľadu zahraničia príťažlivou studnicou kultúry, ktorá vás ako náhodného okoloidúceho kyberobčana vábi načrieť do jej čistých vôd, ale skôr ako betónový dekeľ. Radšej nechcite vedieť, čo je pod ním.

Napríklad Slovenská knižnica má cez projekt The European Library v Slovakiane 5548 objektov, dokumentujúcich 1. svetovú vojnu. Pre predstavu, ako sa medzinárodnému používateľovi zobrazuje vklad Slovenska, viď nižšie:

europana_01

Náhľady síce nefungujú, my sa však nevzdávame a skúsime prejsť na objekt…

europana_02

… ale ten Kežmarok stále nie a nie sa ukázať

Nefunguje ani možnosť prevzatia diela, ani prístup k nemu u poskytovateľa. Vraj zlyhanie servera. Takže – nefunguje to. Objekt je nedostupný, len údaje o ňom, vrátane dátumu vloženia do Europeany, 1.1.1970, čo je celkom frajerina. Vraj sme už vtedy mali nachystané zdigitalizované kultúrne dedičstvo. Ale nie všetky objekty sú takto nedobytné, našťastie. Síce nie sú prístupné priamo cez Europeanu aj s náhľadom, ale aspoň sa k nim dá dostať na stránke poskytovateľa, napríklad takto pekne a používateľsky prívetivo cez portál cemuz.sk, ktorého korene siahajú ešte do minulého tisícročia:

europana_03

Nech sa páči, omáčnik, odsúdený na doživotie v bojnickom žalári, v bloku H. Aj s drievkom!

Polodobytné digitálne objekty poskytuje napríklad aj Pamiatkový úrad. Sivé generické náhľady síce neveštia záujemcovi o európsku kultúru nič dobré, ale ak si používateľ náhodou všimne vpravo uprostred “Find out more / View at…”, možno sa dostane aj na samotný objekt. Alebo ho čaká stará známa Chyba č. 404 – Stránka sa nenašla. Takže fotku pamätníka Dukly síce nemajú, ale aspoň sa pekne podpíšu: nginx.

europana_04

Záver je smutným konštatovaním.

Doteraz sme ako členská krajina EÚ nevložili do Europeany kvalitný digitálny obsah, ktorý by spĺňal parametre dostupnosti a použiteľnosti, aké by používatelia očakávali za 20 miliónov eur. Stále sme skôr na úrovni zoskenovaného lístkového katalógu, než skutočne využiteľného digitálneho sprístupnenia kultúrneho a intelektuálneho dedičstva. Vyzerá to tak, že Slovensko zatiaľ len “zaplavilo” Europeanu množstvom sotva užitočných katalogizačných údajov bez hlbšieho spracovania, zabalenia do kontextu, príbehu. Digitalizované objekty s kvalitnými metaúdajmi, ktoré by mali byť samozrejmé z podstaty digitálnej Europeany, akoby sme nechceli dať, v duchu hesla “svoje si nedáme”. A tak nejaký Číňan, chudák, musí slovenské obrázky cez Europeanu prácne ťahať ako žuvačku z mohérového svetra. Takto naozaj nikoho nezaujmeme. V Europeane opäť prezentujeme lajdáctvo, nekvalitu a nezáujem. Stále však nepadlo zo strany IKP posledné hodnotiace slovo. To aktuálne je – nanič. Ale s napätím čakáme, kým sa v Europeane objaví naša mýtami opradená Slovakiana, ktorá, napriek úpornej niekoľkoročnej snahe, stále integrovaná nie je. Preto týmto prosíme a vyzývame ministra kultúry M. Maďariča, ktorý nesie priamu zodpovednosť za tento stav, aby s tým už niečo urobil, ako sľuboval. Nech už konečne niečo povie tej svojej tete.

Martin Katuščák