Slovníček IKP

Nice-core [najs-kôr]

Po období brutálnej brutality, potokov krvi a rozďavených úst vo výkriku či chladnej smrti vo vesmíre prichádza nápad venovať energiu láskavému umeniu, ktoré by mohlo byť kultúrnym dedičstvom novej generácie. Len si nie sme istí, či tá láskavosť sa dá dosiahnuť bez toho, aby sme si prešli peklom. Prečo? Lebo peklo tu už dosť dlho nebolo a brutalita je žiadaná.

Unbundled cruelty / Nespútaná krutosť
Ako sme toť hore napísali, krutosť ako prejav modernej kultúry sa nám zažrala pod kožu a slovo ľudskosť sa stalo slniečkarskym výrazom, ktorý treba vysmiať. Ešte aj slušné správanie, alebo korektnosť (PC), je považované za slabosť. Dajme si všetci po hube, ako nás vyzývajú raperi. A každý, kto je iný, nech sa radšej vyhýba Obchodnej ulici v hlavnom meste. Už nám chýba len zákon o nosení zbraní a naša krutosť bude svetová.

Utter incompetence / Totálna neschopnosť
Po desaťročiach vyzdvihovania vzdelanosti, znalosti gramatiky a dobrých manierov nastupuje éra totálnych, neschopných idiotov. Od Pacifiku po Pacifik. Preč s elitami, preč s ypsilonmi, s mäkkým i v množnom čísle, dejepisom pre siedmakov, ÚPN a podobnými blbosťami. Dnes vládne luza a klikacie návnady. Pridáte sa? Je to trendy! Priznávame, máme s tým problém, vieme, kde sa píšu čiarky.

Outspoken bigotry / Neskrývaná bigotnosť
My v IKP sme si mysleli, že v snahe vyhnúť sa moderným problémom sa kultúrne vraciame len do 19. storočia – ku krojom, zasnenej poézii, vymysleným dejinám – a ono, ajhľa, zrazu sme sa prepadli rovno do stredoveku. Rozoberáme kostry na kúsky, kupujeme si u politických smrteľníkov odpustky a kocháme sa v autodafé, zatiaľ len virtuálnom. Ale ktovie, čo bude nasledovať o chvíľu. Bigotnosť klope na dvere!

Shameless self-dealing / Nehanebné „malé domov“
Podľa jedného prieskumu verejnej mienky súhlasilo 62 % Slovákov s tým, že keby dostali možnosť zasadnúť na dôležitú stoličku, ich prvou a hlavnou snahou by bolo pomôcť rodine a svojej vieske, svojim Komjaticiam. Veď tak sa to robilo po stáročia a kto by sa mal za to dnes hanbiť? Je to tradícia, asi ako krpce. Len tie už dnes nik nenosí a „malé domov“ sú vraj korupcia. Ha-ha-ha!

Kultúrny ghosting, ktorý spúšťa slow fade
Kultúrna smrť začína pomaly. Napríklad nevysvetliteľnou ignoráciou závažných kultúrnych počinov v národnej kultúre, spomaľovaním tempa skutočnej kultúrnej produkcie, odopieraním finančných injekcií, ktoré sú bé dvanástkami tvorby, zanikaním komunikácie smerom navonok i dovnútra – a ani neviete ako, stanete sa kultúrnou mŕtvolou vašej vlastnej národnej kultúry. Kultúrny ghosting je najvýraznejším programom Ministerstva kultúry SR. Jediné, čo zostáva ako nádej, je cuffing season, čiže schopnosť prezimovať, hibernovať, čo je jednou z mála úspešných stratégií pre riaditeľov kultúrnych inštitúcií.