Slovník moderného jazyka

Konvergencia

Okrem festivalu Jožka Ľuptáka je konvergencia najnovšie módne slovo futurológov. Nazdávate sa, že doterajší technologický vývoj je rýchly? Počkajte, kým začne všetko, čo sme doteraz vymysleli a ešte vymyslíme, konvergovať. To sa vám len začnú pretáčať bábiky!

 

Source and movement hacking

Hack v našom starom anglickom slovníku znamená ako podstatné meno mrcinu, ako sloveso rozsekať, alebo komoliť. To sa už blíži k modernému slovu hacking, ktoré dnes kdekto používa – hacking, ktorý robia hackeri. Dokonca si niektorí z toho urobili slovenské slovo hakeri a haknúť. Ale dôležité je si pripomenúť, pôvodný význam slova. Lebo hackeri komolia za peniaze, sediac buď doma, alebo v Petrohrade s kapucami na hlave- to je hackerská móda – naše slová, vety a významy a my  – teda veľká časť spoločnosti – ich skomolené vety prijímame a začíname sa podľa nich správať. Vymysleli hackeri, že očkovanie proti Covidu-19 je snaha nás očipovať? Mimochodom chip, teda čip(pre ktorý tiež nemáme náš slovenský výraz) pôvodne znamenal triesku alebo črepinu. Výstižné, nie? Kto by chcel mať v tele črepinu. A babičky aj v najmenšej dedine v horách vedia, že dať si do tela črepinu nechcú  A basta. Radšej zomrú na udusenie. A to je práca hackerov.

 

Influence operations

 

Niekto si uzmyslel, že nás ovplyvní vo svoj prospech a proti nášmu vlastnému dobru. Tak by sa dali preložiť zmysluplne dve anglické slová. Ak nás niekto chce ovplyvniť, asi to pocítime bez ohľadu na to, či nepravdivú informáciu pripravili automaty (boti) z Russian Internet Research Agency, alebo mladí najatí ľudia, pracujúci v Saudskej Arábii. Obidvaja a ešte ďalší vyrábajú pre nás hlúpe správy a nepravdivé príbehy, aby nás zmanipulovali.  Nie sme v tom sami. Irán ich pripravuje proti US, Rusko proti Ukraine, Čína proti Taiwanu, atď. Stačí, aby si zmapovali pravdepodobné slabosti občanov daných štátov a pokiaľ ľudia , ktorí majú na starosti kybernetickú bezpečnosť a politici nevyplnia diery v informačnom systéme štátu, tzv.  “kill chain”, ľudia začnú podliehať manipulácii a tvrdiť napríklad, že sa nedajú očkovať, lebo ich potom bude riadiť chudák Bill Gates. Diery na ceste ku kybernetickému bezpečenstvu sú rovnako nebezpečné ako diery na ceste z Ivanky do Bratislavy.

 

firehose of falsehood

 

Pred tridsiatimi rokmi sme vedeli len to, že sme boli ovplyvňovaní “big lies”, veľkými klamstvami, ktoré nám vtĺkali do hlavy počas tzv. normalizácie v 70. a 80, rokoch 20.storočia. Aj priemerne vzdelaní a informovaní ľudia ich ľahko identifikovali. Dnes je to trochu komplikovanejšie a nikto, ani nositelia Nobelovej ceny, nie sú chránení pred tým, aby uverili hlúpostiam. Už nejde o obyčajné klamstvá a predstierania, ale o šírenie alternatívnych právd. To známe – “a čo keď je to pravda”. Informácie, ktoré by mohli byť pravdivé (ale nie sú) negatívne ovplyvňujú politické rozhodnutia voličov. A môžu sa k nám dostávať nielen ako trepanice politikov v nedeľu o 5 minút 12, ale aj cez blogy extrémistov, ktorí sa tvária ako slušní občania, cez normálne vyzerajúce web stránky, deepfake videos, a iné komunikačné prostriedky. Dnešný svet je totiž plný alternatívnych narácií. A pomôcť nám v súboji s nimi môže výrazne kultúra a umenie.