Veľ-trh ako trh-ák?

Knižný veľtrh vo Frankfurte by mal byť pre expanziu slovenskej literatúry do sveta kľúčový, štartovací, najbližší.
Literárne informačné centrum (LIC) vyslalo slovenskú delegáciu do Frankfurtu aj v roku 2015. Má na to predsa samostatné oddelenie, literárnu cestovnú kanceláriu. IKP si aj pre o tom prečítal správu na webe LIC. Dozvedeli sme sa, prekvapujúco, že “celkove možno našu účasť hodnotiť ako úspešnú; boli rozpracované mnohé projekty, ktorých realizácia sa očakáva v blízkej budúcnosti.” Ako cez kopirák, každý rok. Ako keby to bola v roku 2015 zase len povinná jazda s neosvedčeným modelom nudného stánku. Zábavne vyznieva snaha, aby mala táto výstava nudy o rok ešte väčšiu rozlohu. A pritom slovenská spisovateľská obec mala v roku 2015 veľké šťastie, že mohla vyslať Pavla Rankova, ktorý sa stal v roku 2015 spisovateľskou hviezdou v Poľsku. Za to ide veľká vďaka poľským Książkowym klimatom. Preklady Rankova síce umožnili slovenské peniaze z LIC, ale itinerár ciest Rankova po poľských mestách by si mala naša literárna cestovná kancelária vyvesiť na nástenku. Aby vedeli, ako sa to robí. Ešte pár rokov takto, priatelia, a vysnenú nobelovku máme istú.

MILAN ÓÓÓ

Rok 2015, EXPO, tento raz v talianskom Milane. Slovenskóóó!
Hlavnou témou EXPO bolo slovo energia. Jej získavanie, ochrana, skladovanie, voda, vietor, oheň. Tak poňali svoje výstavné stánky ostatné krajiny. V našej expozícii sa svet mohol dozvedieť, čo si my doma predstavujeme pod energiou. IKP bol a zostal v úžase.
Naša energia sú, samozrejme, Slovenky. ŽENY. Víriace sukne, obnažené stehná, dupák. Okrem vášnivého tanca v krojoch, ktorý, dúfajme, prebudil aspoň energiu u mužských návštevníkoch našej expozície, ešte nahota, presnejšie ženská. Holé ženy po stenách, 3D figuríny žien, bez kroja. Za plentou, zrejme v sklade, asi umenie. Dokonca interaktívne, aby ľudia konečne prejavili slobodne svoju energiu. Holé sochy, po ktorých návštevníci mohli písať odkazy a tým sa energicky a tvorivo prejaviť. Mimoriadne nás zaujala noticka k týmto sochám. Napríklad: “autor síce tvoril v socializme, ale presadil sa aj na Západe”. Zrejme išlo o zvláštny druh energie, ktorá sa predrala aj cez Železnú oponu na druhú stranu. Inak si to nedokážeme vysvetliť. Ale návštevníci očividne pochopili, o čo autorom išlo, a jeden z nich zanechal na soche jasný odkaz: WTF.

Slovákom je dobre známa snaživá agentúra, ktorá tento pavilón za takmer 2,8 milióna eur navrhla, zrealizovala a prevádzkovala spolu s tonami bryndzových halušiek.Ako inak. Kroje, halušky a valašky – typická slovenská energia. Ministerstvo kultúry SR ešte prihodilo 75 tisíc eur. Lúčnici a filharmonikom vie zrejme dať peniaze na ich účasť na EXPO jedine cez súkromnú agentúru.

Martin Katuščák