Odporúčania IKP

Pretože sme pripravili zimné číslo Kultúrneho kyslíka celkom zámerne na voľné chvíle pred, pod a za stromčekom, pred a po Popoluške, prípadne po Kubovi, naše odporúčania sa budú týkať priestoru domáceho krbu:

 

Neviete, čo čítať?

Nasledujúce mesiace bude celý svet čítať knihy poľskej spisovateľky Oľgy Tokarczuk a to najmä „Bieguni” – teda po slovensky Póly a „Ksiegy Jakubowe”, Knihy Jakubove. Autorka sa objavila aj pre nás v IKP na začiatku 90. rokov a zo začiatku jej málokto rozumel. Nie je sentimentálna, hoci píše priam anachronicky. Zaujíma ju svet vo svojej komplexnosti, ale nie je kazateľkou v kostole. Je produktom osvietenectva, tak nenávideného cirkevnými hodnostármi i u nás, fascinujú ju mýty a zároveň je racionálna. Nehovorí a nepíše vo frázach a neustále nás núti sa pýtať „a prečo”? Dostala za to Nobelovu cenu za literatúru. Zase trafili tesne vedľa nás, Slovenska, ale gratulujeme.

 

Neviete, čo pozerať?

Odporúčame, vyhnite sa Netflixu. Je to nebezpečná droga, novodobé ópium más. Jeho šéf Reed Hastings sa priznal celkom otvorene: „Naším najväčším konkurentom je ľudská potreba spánku”. A hoci sa vám nejaký seriál vlastne ani nepáči, predsa len chcete vedieť, ako to skončí, no nie? Tento fear of missing out, alebo v skratke FOMO, môže dokonca rozložiť aj celkom „tradičnú” rodinu, ak sa partneri nezhodnú na spoločnom pozeraní ďalšej časti Black Mirror. Zatiaľ nevieme poradiť, kde sú kliniky, ktoré by túto závislosť vyliečili. Ako vidieť, naše zdravotníctvo zase nie je dokonalé.

 

Neviete, čo sledovať?

Odporúčame sledovať samého alebo samu seba v duchu modernej kognitívnej vedy. Uvedomte si, že keď sedíte v kresle, v žalúdku pláva kapor v kapustnicovej omáčke vo vzácnej komitivite a zavriete slastne oči, teda pretnete akúkoľvek interakciu s inými objektmi, vaše myšlienky nie sú produktami len vášho mozgu, vášho individuálneho myslenia, ale aj efektmi evolúcie, a v tom aj kultúry, v ktorej ste vyrastali a ktorá vytvorila vaše individuálne neuronálne spoje v mozgu. Vážte si ju, vašu kultúru, je vašou stvoriteľkou.

 

Neviete, kam predsa ísť?

Choďte do kina na film Todda Phillipsa Joker. Pri reklame sviatkov porozumenia, lásky a obdarovávania vás možno zaujme príbeh premeny človiečika na monštrum. Zoznámite sa aj so skutočnou kultúrou vysmievania sa, ktorú teraz pestujeme, napríklad vo všetkých súťažiach tanca, spievania a objavovania talentov, priamo vo vašej obývačke. Kým kresťanské Vianoce nám majú priniesť uvedomenie si a odpustenie našich hriechov, za ktoré visí Kristus na kríži, Joker nie je o Katharsis. Naopak, je o ubližovaní. A o chichote, ktorý zabíja. A po východe z kina si môžete položiť otázku – Len ja blázniem, alebo sa dnes na bláznov začína meniť nielen Trump alebo Farage, ale celé ľudstvo?